Hasła do kont internetowych
Jak się zabezpieczyć przed włamaniem?
Według badania opublikowanego we wtorek 20 czerwca 2023 przez Keeper Security dostawcę rozwiązań do zarządzania hasłami, trzech na czterech użytkowników online w Stanach Zjednoczonych i Europie naraża się na ryzyko włamania z powodu złych praktyk związanych z hasłami: słabe i krótkie hasła, brak okresowej zmiany haseł.
Badanie przeprowadzone przez firmę Keeper Security, oparte na ankiecie przeprowadzonej wśród 8000 osób w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, wykazało, że 75% respondentów przyznało, że nie zmienia okresowo haseł, podczas gdy prawie dwie trzecie (64%) przyznało, że używa słabych haseł lub powtarza ich odmiany, aby chronić swoje konta internetowe.
Dalej w raporcie możemy przeczytać, że ponad jedna osoba na trzy (35%) na całym świecie przyznaje, że czuje się przytłoczona podejmowaniem działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego, a 10% przyznaje się do całkowitego zaniedbania zarządzania hasłami.
Aby zabezpieczyć się przed włamaniem do kont internetowych, warto wdrożyć kilka praktyk bezpieczeństwa. Oto kilka zaleceń, które mogą Ci pomóc:
- Silne hasła: Używaj unikalnych, trudnych do odgadnięcia haseł dla każdego swojego konta. Hasło powinno zawierać kombinację małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Unikaj oczywistych haseł, takich jak imiona, daty urodzenia czy słowa ze słownika.
Jak wygenerować dobre hasło?
Oto kilka linków do stron dzięki którym wygenerujesz trudne do złamania hasła:
– https://www.lastpass.com/features/password-generator
– https://www.avast.com/random-password-generator
Dobre hasła są trudne do zapamiętania dlatego warto użyć programu do zarządzania hasłami, który umożliwia przechowywanie haseł, automatyczne wypełnianie formularzy.
Wybrane programy do zarządzania hasłami:
– LastPass
– Dashline
– NordPass
– RoboForm - Regularna zmiana haseł: Regularnie zmieniaj swoje hasła, zwłaszcza dla ważnych kont. Możesz ustawić przypomnienia, aby pamiętać o ich regularnej rotacji.
- Bezpieczna sieć: Korzystaj z bezpiecznych sieci Wi-Fi, zwłaszcza w miejscach publicznych. Unikaj logowania się do konta na nieznanych lub publicznych komputerach. Jeśli musisz korzystać z publicznego komputera, upewnij się, że wylogowałeś się po zakończeniu.
- Uważaj na phishing: Bądź ostrożny wobec podejrzanych e-maili, wiadomości tekstowych lub stron internetowych podszywające się pod rzeczywiste usługi np. bankowe, aby wyłudzić Twoje dane logowania. Sprawdzaj adresy URL, korzystaj z oficjalnych aplikacji i unikaj klikania w podejrzane linki.