Historia internetu jest fascynującą podróżą przez czas, która zaczyna się od skromnych początków do globalnej sieci, która jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.
Początki internetu
Początki Internetu sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to Paul Baran, na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych, stworzył projekt dotyczący wytrzymałych transmisji danych. Te cyfrowe transmisje miały być na tyle wytrzymałe, aby przetrwać przewidywaną w tamtych czasach III wojnę światową.
Jego koncepcja polegała na stworzeniu modelu sieci rozproszonej (distributed network), w której dane są przesyłane w małych paczkach (tzw. packet switching) przez wiele węzłów, które działały jako przełączniki, kierując informacje od jednego węzła do drugiego aż do ich ostatecznych miejsc docelowych. W zamyśle nawet jeśli niektóre węzły sieci zostałyby zniszczone, dane mogłyby nadal być przesyłane przez inne, nienaruszone węzły.
Początkowo Internet miał mieć zastosowanie typowo militarne. Zaczęło się to zmieniać, kiedy w 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył pierwsze podstawy języka HTML (HyperText Markup Language), który umożliwił tworzenie stron internetowych. Link do pierwszej strony www z 1991 roku umieszczona na serwerze Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN):
http://info.cern.ch – prosta strona w HTML’u opisująca czym jest WWW (World Wide Web) oraz wyjaśnia jak z tego korzystać.
Po tym wydarzeniu Internet zaczął się niewiarygodnie gwałtownie rozwijać.
Pierwsze Wyszukiwarki
W 1992 roku powstała Aliweb, która jest uznawana za pierwszą pełnoprawną wyszukiwarkę internetową. Została stworzona przez Martijna Kostera, programistę z Nexor. Aliweb pozwalała właścicielom stron internetowych na dodawanie, opisywanie i kategoryzowanie swoich stron.
21 kwietnia 1994 roku Brian Pinkerton z Uniwersytu w Waszyngtonie uruchomił swoją wyszukiwarkkę o nazwie WebCrawler. Była to pierwszą wyszukiwarką indeksującą pełną treść stron internetowych, co oznaczało, że każde słowo na stronie było przeszukiwane przez bota wyszukiwarki. WebCrawler była również pierwszą wyszukiwarką, która pozwalała użytkownikom na wprowadzanie zapytań składających się z kilku słów. Zaledwie w niespełna 7 miesięcy po starcie bo 14 listopada 1994 roku, WebCrawler obsłużył swoje milionowe zapytanie wyszukiwawcze.
Pierwsze przeglądarki
W 1993 roku świat obiegła informacja o powstaniu pierwszej przeglądarki stron o nazwie Mosaic. Mosaic była łatwa w użyciu i dostępna dla użytkowników komputerów Windows, co przyczyniło się do jej popularności.
W 1995 roku na rynku pojawiły się dwie kolejne przeglądarki: Internet Explorer od Microsoft oraz Opera, która początkowo była projektem badawczym, a później przekształciła się w pełnoprawną przeglądarkę. Opera wprowadziła wiele innowacji m.in. karty do przeglądania stron.
Początki internetu w Polsce
W Polsce Internet pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero na początku lat 90.
Pierwsze internetowe łącze analogowe w naszym kraju zostało uruchomione 26 września 1990 r (w moje 12 urodziny 🙂 i miało ono prędkość 9600 bit/sek. Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie 19 listopada 1990 roku otrzymał, jako pierwszy w Polsce, adres IP (192.86.14.0), który został mu nadany przez Ministerstwo Obrony USA. 20 listopada 1990 r. z CERN został wysłany pierwszy e-mail do Polski i odebrano go we wspomnianym instytucie z pomocą komputera microVax II.
Za symboliczną datę wprowadzenia Internetu do Polski uznaje się 17 sierpnia 1991 r., kiedy to Rafał Pietrak z Uniwersytetu Warszawskiego nawiązał łączność komputerową z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze, w oparciu o protokół IP. Oficjalnie Polska podłączona do Internetu została ustalona na 20 grudnia 1991 roku, kiedy to pierwsze komputery w kilku polskich miastach (Warszawa, Kraków, Toruń, Katowice) zostały do niego podłączone.
W 1994 roku w internecie umieszczono stronę internetową rządu. W tym samym roku internet stał się dostępny dla każdego obywatela kraju. Pierwszy polski portal internetowy zadebiutował w 1995 roku. Była to Wirtualna Polska. W kwietniu 1996 roku Telekomunikacja Polska uruchomiła dostęp do internetu za pomocą modemów telefonicznych.
Ciekawe ilu z Was pamięta ten dźwięk?
Obecnie posiłując się danymi z raportu „Digital 2023: Poland” na początku 2023 roku w Polsce było 36,68 miliona użytkowników internetu. Stopa penetracji internetu w Polsce wynosiła 88,4% całej populacji. Analiza Kepios wskazuje, że liczba użytkowników internetu w Polsce wzrosła o 2,9 miliona (+8,5%) między 2022 a 2023 rokiem.
Przypisy:
https://www.rand.org/about/history/baran.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Baran
https://www.w3.org/People/Berners-Lee/
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_web_browser
https://www.mozilla.org/en-US/firefox/browsers/browser-history/
https://en.wikipedia.org/wiki/Search_engine
https://www.nexor.com/aliweb/
https://www.techtarget.com/whatis/definition/crawler
https://retrozrywka.pl/0202122-tpsa/
https://datareportal.com/reports/digital-2023-poland