Domena i hosting
Co jest potrzebne do założenia strony internetowej?
Aby mieć stronę internetową, potrzebujesz kilku elementów i działań. Oto podstawowe rzeczy, które będą potrzebne:
- Rejestracja domeny: Domena to unikalny adres internetowy (np. www.mojafirma.pl), który identyfikuje twoją stronę internetową. Domena kieruje na przypisaną do niej stronę internetową. Generalnie domeny dzielą się na wiele kategorii min. na: narodowe (.pl, .de, .ps, .fr), regionalne: (.wroc.pl, krakow.pl), funkcjonalne (.com.pl, .edu.pl, .net.pl), globalne: (.com, .net, .org, .info).
- Hosting to usługa, która umożliwia przechowywanie i udostępnianie stron internetowych oraz związanych z nimi zasobów na serwerach, które są stale podłączone do Internetu.
W skrócie, hosting to miejsce, gdzie fizycznie przechowywane są pliki i dane twojej strony internetowej, tak aby były dostępne dla użytkowników online.
Usługi hostingowe oferują różne plany i opcje, w zależności od potrzeb i wymagań strony. Oto kilka ważnych aspektów hostingu:
Przestrzeń dyskowa: Określa ilość miejsca, jakie masz do dyspozycji na serwerze, aby przechowywać pliki, obrazy, bazy danych i inne zasoby swojej strony.
Transfer danych: Określa ilość danych, które mogą być przesyłane między serwerem a odwiedzającymi stronę. Jest to ważne, szczególnie jeśli oczekujesz dużego ruchu na stronie.
Uptime i wydajność: Ważne jest, aby hosting dostarczał wysoką dostępność (uptime), czyli zapewniał, że serwer i strona są dostępne dla odwiedzających przez większość czasu. Wydajność serwera, takie jak szybkość wczytywania strony, również ma znaczenie dla użytkowników oraz podczas pozycjonowania.
Obsługa techniczna: Dobra firma hostingowa powinna oferować szybkie i bezproblemowe wsparcie techniczne, aby pomagać w rozwiązywaniu problemów technicznych, awariach serwera czy konfiguracji.
SSL: Protokół bezpieczeństwa stosowany w komunikacji między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem. Niektórzy z dostawców przestrzeni dyskowej na swoich serwerach oferują możliwość instalacji bezpłatnego certyfikatu Let’s Encrypt. W większości przypadków wystarczający dla Twojej strony www. Więcej na ten temat: SSL
Kolejnym krokiem, gdy już masz swoje miejsce w cyberprzestrzeni wraz z podpiętą domeną, to projekt i tworzenie strony www. Tym głównie zajmuje się ja 🙂
Możesz skorzystać z narzędzi do tworzenia stron internetowych, takich jak WordPress, Joomla (o których dowiedz się na podstronie „CMS – co to jest?”), czy też napisać kod ręcznie przy użyciu języków takich jak HTML, CSS, JavaScript, PHP itp.
Aby twoja strona była łatwo odnajdywana w wynikach wyszukiwania, warto zadbać o optymalizację dla wyszukiwarek internetowych (SEO) – o tym przeczytasz w kolejnym artykule.
Chętnie pomogę wybrać odpowiedni dla Ciebie hosting i podepnę domenę w ramach współpracy bez żadnych dodatkowych kosztów.