FTP

Czym jest protokół FTP, jak przenieść pliki z Twojego komputera na Twój serwer?

Wyobraź sobie taką sytuację. Chcesz na swojej stronie pod adresem np. twojadresurl.pl/pobierz/plik.pdf umożliwić Twoim klientom lub klientkom możliwość pobrania pliku PDF np. z menu restauracji albo instrukcję obsługi do druku. Możesz to zrobić na kilka sposobów np. za pomocą specjalnej wtyczki do WordPress albo za pomocą „klienta FTP”.

Czym jest FTP?

FTP (File Transfer Protocol) to protokół służący do transferu plików między komputerami w sieci. Podczas korzystania z FTP, klient (np. komputer użytkownika) łączy się z serwerem FTP za pomocą adresu IP lub nazwy domenowej (domeny) oraz stosownego portu. Po nawiązaniu połączenia klient może przeglądać strukturę plików na serwerze FTP, pobierać pliki z serwera na lokalny komputer oraz wysyłać pliki na serwer.

FTP obsługuje operacje takie jak kopiowanie, przenoszenie, usuwanie i zmiana nazw plików. Użytkownik może również tworzyć i usuwać katalogi na serwerze FTP. Wymaga jednak autoryzacji, czyli podania prawidłowego identyfikatora użytkownika (loginu) oraz hasła.

Co będę potrzebował do wysłania pliku na mój serwer?

Przede wszystkim oprogramowania np. Total Commander, adresu url serwera, loginu i hasła, portu komunikacyjnego: zwykle 21.

Po zainstalowaniu Total Commandera wybieramy ikonkę FTP, a następnie NOWE POŁĄCZENIE. 

W oknie nowego połączenia w miejscu „Sesja” wpisujemy przyjazną nam nazwę połączenia np. „Mój hosting”. 

W miejscu „Nazwa hosta” podajemy adres naszego serwera np. ftp.twojadresurl.pl, a następnie podajemy hasło i login w odpowiednich rubryczkach. Odhaczamy „Użyj tryby pasywnego do transferu” i wciskamy OK. 

Kolejnym krokiem będzie połączenie z serwerem przy wykorzystaniu zapisanych przez nas danych. Wybieramy na liście nazwę, którą podaliśmy wcześniej w „Sesji”. Klikamy na POŁĄCZ i po chwili będziemy mogli kopiować pliki na swój serwer.